2018. augusztus 28-án, Nyíregyházán tartottuk az első workshopunkat a hazai szakemberek számára. A szakemberek számára szánt workshopjaink témakörükben egymásra épülnek, így a résztvevők számára a lehető legtöbb műhelymunkán való részvétel javasolt. A műhelymunkák a kutatási témakörök feldolgozására épülnek. A hazai szakemberek körében először a munka, vállalkozás témáját, dolgoztuk fel, hiszen ez az a terület, amely a leginkább befolyásolja a fiatalok elvándorlási hajlandóságát.
Interaktív, tréning technikák alkalmazásával vitattuk meg a fiatalok munkavállalásának körülményeit és annak pozitív és negatív oldalait, valamint vállalkozási hajlandóságukat.
A mai hazai tapasztalatok alapján a fiatalok településekről való elvándorlásának egyik meghatározó tényezője a munkahelyek hiánya. Ez számos esetben azt jelenti, hogy helyben nem áll rendelkezésre olyan minőségű álláslehetőség, amely a fiatalok képzettségi szintjének és/vagy bérigényének megfelelne, másrészt pedig ténylegesen a végzettségüknek megfelelő munkakörben nem tudnak elhelyezkedni, ezért döntenek az ország más területein vagy külföldön történő munkavállalás mellett.
Brainstorming keretében összegyűjtöttük az ideális munkahely jellemzőit, amely alapján a szakemberek az alábbi rangsorolásban egyeztek meg közösen:
- Jó hangulatú, fiatalos, összetartó kollektívával,
- Megfelelő körülmények – eszközök, környezet,
- Megbecsülés
- Fejlődési lehetőségek, tanulás
- Versenyképes jövedelem
- Munkaidő – rugalmas, de tervezhető, kiszámítható
- Türelmes, segítőkész környezet
- Tapasztalatszerzési lehetőség biztosítása
A fiatalok vállalkozóvá válásának hajlandóság alacsony, ezért megpróbáltuk közösen feltárni ennek okait, a megjelentek szerint a vállalkozóvá válást az alábbi tényezők nehezítik:
- nehéz olyan jó új ötlettel előrukkolni, ami piacképes tud lenni,
- az anyagi fedezet előteremtése nehéz, főként addig, míg egy vállalkozás jövedelmezővé tud válni,
- nagy elhivatottság szükséges, ahhoz, hogy hosszú távon is kitartsunk egy elképzelés mellett a felemerülő nehézségek ellenére,
- a vállalkozóvá válás nagyon komoly adminisztratív terheket is von maga után, ami megijesztheti a fiatalokat
Végezetül pedig arról kérdeztük a jelenlévőket, hogy milyen segítségre lenne szerintük szüksége a vállalkozó kedvű vagy kezdő vállalkozóknak?
- elsőként kedvező hitel konstrukciók kidolgozására, mely segíteni tudja a vállalkozás beindítását
- olyan képzésekre, fórumokra, amelyek támogatják a vállalkozási ismeretek elsajátítását már akár középiskolás korosztályban, de felnőttként is
- az adminisztratív terhek csökkentése