Átfogó elemzés a felnőtté válásról

„A felnőtté válás életúttípusai, előzményei és kimenetei a 2000-es években Magyarországon” címmel jelent meg átfogó elemzés a Demográfia folyóirat 2019. 62. évf. 2-3. számában.

Az elemzés elsődleges célja a 18-31. év közötti fiatalok életút szakasz típusainak azonosítása az iskola, a munkavállalás, a szülőkkel való kapcsolat, a párkapcsolatok és a gyermekvállalás jellemző változási mintáin keresztül.

1. Ábra A felnőtté válás módosított „elhúzódó átmenet” modellje

A meghosszabbodott felnőtté válás megítélése nem egységes, a kutatás a következő nézőpontokat emeli ki:

  • Az egyik diskurzus szerint a fiatalok nem akarnak felnőni, kerülik a felelősségvállalást és halogatják a fontos életeseményeket, miközben a lehető legtovább használják a szülői erőforrásokat és igénybe veszik a szülői ház, a „mama hotel” kényelmét (Arnett, 2000; Herms-Bohnhoff, 1993).
  • A másik diskurzus az elhúzódó felnőtté válást egy, a megváltozott lehetőségekre és a bizonytalanságra adott racionális válasznak, a gazdasági nehézségekkel és bizonytalansággal szembesülő fiatalok kényszerű megküzdési stratégiájának tekinti (Côtè and Bynner, 2008).
  • A választási lehetőségek, az életútopciók megszaporodása kitágítja a fiatalok előtt álló lehetőségeket, ugyanakkor kiszámíthatatlan, hogy milyen rövid- és hosszútávú következményei lesznek a döntéseiknek (Mills and Blossfeld, 2003). Ez növeli a bizonytalanságérzést és az identitásválságot, amely egyébként is az erre az életszakaszra jellemző krízis, az ún.  kapunyitási pánik jellemzője (Robbins and Wilner, 2001).

A kutatás eredményei teljes terjedelmében az alábbi linken érhetők el:

https://demografia.hu/kiadvanyokonline/index.php/demografia/article/view/2772/2676